Böbreğindeki Tümör Kalbini Saran Hasta Çareyi Tepecik Hastanesi’nde Buldu
25 Mart 2022

  • 1.JPG
  • YENİ+GÜN+İZMİR_20220325_3.jpeg
  • YENİ+ASIR_20220325_4.jpeg
  • YENİ+BAKIŞ_20220325_3.jpeg
  • HÜRRİYET+İZMİR+EGE_20220325_3.jpeg
  • EGE+TELGRAF_20220325_12.jpeg


Fethiye’de yaşayan 64 yaşındaki Hatice Topaloğlu, kalbine kadar uzanan  böbreğindeki tümörden Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen  başarılı bir operasyonla kurtuldu. 

Evli ve  4 çocuk annesi Hatice Topaloğlu’na halsizlik şikayetiyle yaşadığı yerde  gittiği  hastanede sağ  böbrek tümörü teşhisi kondu. Yapılan tetkiklerde  tümörün kalbe kadar uzandığı belirlenen  Topaloğlu’na ameliyat olması gerektiği söylendi.  Başvurduğu sağlık kuruluşlarından zor ve riskli bir ameliyat  olduğu için operasyonu gerçekleştiremeyecekleri cevabını alan Topaloğlu,  son çare olarak Tepecik Hastanesi’ne başvurdu. Hatice Topaloğlu,  Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Gökhan Koç, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Uyar, Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Necdet Güler, Anestezi Uzmanı Dr. Ergin Alaygut ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hatice Solmaz’dan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu. 

Kalbi açılarak tümör temizlendi
Yapılan ameliyat hakkında bilgi veren  Prof. Dr. Gökhan Koç, Bazen sağ böbrek tümörlerinin karın bölgesindeki ana toplardamara  ve nadiren de olsa kalbe kadar uzanabildiğini belirtti.  Vücutta başka yerde metastaz (sıçrama) yoksa bu tümörlerin tamamen cerrahi olarak temizlenmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Koç, “Bu hastamızda da Tümör parçaları ana toplardamara açılarak kalbe kadar uzanmışt. Hastamızın ameliyatını farklı branşlardan uzmanlarla planlayarak başarıyla gerçekleştirdik.   Hastanın hem sağ böbreğindeki tümörü, hem de  kalbini açarak, kalbe kadar olan tüm tümörleri  temizledik.  Ameliyattan bir hafta sonra da hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik” dedi.  

Ameliyatın riskli olduğunun  anlatılması üzerine ilk başta çok korktuğunu söyleyen Hatice Topaloğlu da “Doktorlarıma güvenerek ameliyata girdim. Allah hepsinden razı olsun sayelerinde sağlığıma kavuştum. Hastanede yattığım süre  boyunca bütün çalışanlar benimle  çok ilgilendi, hepsine teşekkür ederim” diyerek mutluluğunu dile getirdi.