Birim Tanıtımı
05 Ağustos 2020

  • _BLG4475 kopya.jpg
  • _BLG4490 kopya.jpg
  • _BLG4804 kopya.jpg
  • _BLG4786 kopya.jpg
  • _BLG4556 kopya.jpg
  • DSC_5447 kopya.JPG


Tepecik Eğitim ve Araştırma hastanesi 1971 yılında kurulmuş olup  zamanla bölgenin kapsamlı ve önemli bir hastanesi konumuna yükselmiştir. Ameliyathanemiz ilk açıldığı yıllarda genel cerrahi, üroloji ve ortopedi dallarında hizmet vermiştir. Açılışından iki yıl sonra beyin cerrahisi alanında da ameliyatlar yapılmaya başlanmıştır. Hastanemiz açılışından 5 yıl sonra eğitim ve araştırma hastanesi olarak tanımlanmış ve mevcut cerrahi dallarda asistan doktor kabul ederek eğitime başlamıştır. Hastanemiz bu özelliği ile ülkemizdeki ilkler arasında yer almıştır. 

Ameliyathanemiz 2008 yılında yapılan özverili çalışmalar sonrası merkezi ameliyathaneye taşınmıştır.  İzmir ili kapsamında 2. Sınıf niteliğinde hizmet veren ilk ameliyathane olmuştur. Merkezi ameliyathane bünyesinde ameliyat öncesi (preoperatif), ameliyat salonu, anestezi ve ameliyat sonrası (postoperatif) alanlarda hastalara bakım verilmektedir. Ameliyathanede toplam 16 adet ameliyat salonu bulunmaktadır. Merkezi ameliyathane bünyesi içerisinde Beyin Cerrahi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Pediatrik ve Konjenital Kalp Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji, Üroloji, Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi, Organ Nakli, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Göz Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ameliyat salonları bulunmaktadır. Ek olarak, bir adet salon da Acil salonu olarak değerlendirilmektedir. Mevcut salonlardan bir tanesi Robotik Cerrahi salonu olarak düzenlenmiş ve teçhizatında Da Vinci ameliyat robotu bulunmaktadır. Robotik Cerrahi  Üroloji, Genel Cerrahi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Jinekolojik Onkoloji klinikleri tarafından bu amaçla rutin olarak kullanılmaktadır. Ameliyathanemizde organ nakli çerçevesinde böbrek, karaciğer ve ince bağırsak nakili yapılmaktadır. İnce bağırsak naklinde ülkede ilk ve tek merkez olmuştur.  

 Bu bağlamda ameliyathanemizde kendi kulvarlarında yetkin ve deneyimli ileri düzey cerrahi ve anestezi ekipleri çalışmaktadır. Yıllık ortalama ameliyat sayısı 60.000 olmakla birlikte bu ameliyatların 5500 adedi A grubu, 7000 adedi B grubu ve 10.000 adedini C grubu  ameliyatlar oluşturmaktadır. Yıllık ameliyat sayıları ile bölgenin ve ülkenin en yüksek sayılarına ulaşılmaktadır. Ameliyathanemiz mevcut duruma gelmiş deneyim ve ameliyat sayılarına rağmen halen bilimde ve hizmette ilerleme motivasyonunda çalışmalarına devam etmektedir.