Çocukların Kalbindeki Delikler Uygulamalı Sempozyumda Ameliyatsız Kapatıldı
07 Ocak 2022

  • 1.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • EGE+TELGRAF_20220107_12.jpeg
  • I·ZGAZETE_20220107_6.jpeg
  • POSTA+I·ZMI·R+EGE_20220107_2.jpeg
  • YENI·+GU¨N+I·ZMI·R_20220107_3.jpeg


Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği tarafından  gerçekleştirilen uygulamalı sempozyumda, 5 çocuğun kalbindeki delik  ameliyatsız kapatıldı.  

 

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Narin başkanlığında gerçekleştirilen sempozyuma,  Tepecik Hastanesi Çocuk Kardiyoloji ekibinin yanı sıra il dışı ve yurt dışından 10 hekim katıldı.  9 ay ile 16 yaş arasındaki 5 çocuğun doğuştan kalbinde bulunan Ventriküler Septal Defekt (VSD)  denilen delikler, ameliyata gerek olmadan  girişimsel yöntemle kapatıldı. Başarılı geçen işlemlerin ardından sağlıklarına kavuşan çocuklar ertesi gün  hastaneden taburcu edildi. 

 

 

“Yararlı  bir uygulama oldu”

Prof. Dr. Nazmi Narin yaptığı açıklamada Ventriküler Septal Defekt (VSD) denilen kalbin iki karıncığı arasındaki deliklerin  doğuştan olan kalp problemlerinin en çok gözleneni olduğunu belirtti.  Normalde doğumdan  sonra bu deliklerin kapanması gerektiğini ifade eden Narin,  “Eğer doğumdan sonra VSD gözleniyorsa ve  kendiliğinden kapanmıyorsa bir şekilde kapatılması gerekir. Kapatma işlemi defektin bulunduğu yere  ve özelliğine göre değişir.  Bazen girişimsel yöntemlerle, bazı vakalarda da  ameliyatla bu deliklerin  kapatılması gerekir.  

Bizim merkezimiz bir uygulama merkezi olduğu için il dışı ve yurtdışından   pediatrik kardiyologların katılımıyla 5 vakalık bir uygulamalı sempozyum gerçekleştirdik.  Programda   girişimsel kapatmaya uygun olan perimembranöz dediğimiz en çok gözlenen VSD tipinin kapatılması işlemlerini gerçekleştirdik.  Vakaların  herbiri Ventriküler Septal Defektin farklı yapılarındaydı. Hepsi de başarılı bir şekilde kapatıldı.  Yararlı bir uygulama oldu bundan sonra da bu tür uygulamalara devam edeceğiz” dedi.  

 

 

İşlem yapılan çocukların sağlıklı bir şekilde taburcu olduklarını ifade eden Prof. Dr. Narin “Pediatrik Kardiyoloji ekibi olarak biz  bu tür defektlerin yanı sıra  Atriyal Septal Defekt,  Pulmoner Kapak implantasyonu ve  PDA kapatma gibi son derece kompleks vakaları girişimsel olarak kapatabilecek bu konuda deneyimi fazla olan bir merkeziz. Bu tür hastalara  elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz”  şeklinde konuştu.