Uluslararası “Her Yönüyle Histerektomi Kongresi” Düzenlendi
22 Eylül 2021

  • WhatsApp Image 2021-09-21 at 16.07.24.jpeg
  • WhatsApp Image 2021-09-21 at 16.12.40.jpeg


Ege Jinekoloji ve Obstetri Derneği ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği eğitim görevlileri tarafından, İzmir Çeşme’de 17-19 Eylül 2021 tarihinde Uluslararası "Her Yönüyle Histerektomi Kongresi” düzenlendi.

Jinekoloji pratiğinde sık uygulanan histerektomi ameliyatının tarihsel gelişimi, yeni teknolojilerin bu ameliyatın seyrindeki etkileri, Dünya ve Türkiye’de histerektomi eğilimleri, asistan hekim eğitimlerinin durumu, ameliyatın sıklığı, ameliyata bağlı komplikasyonlara multidisipliner yaklaşımın geniş bir perspektifle değerlendirildiği kongreye, ulusal ve uluslararası yoğun katılım gerçekleşti.  

Kongre Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özeren, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, İzmir İl  Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver İlhan ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’na teşekkürlerini ileterek kongre açılışını gerçekleştirdi. Kongre Sekreteri Doç. Dr. A. Göksel Kanmaz ve Doç. Dr.  A. Hamdi İnan Tüm dünyayı yaklaşık 2 yıldır etkisi altına alan, sosyal yaşam ve iş hayatında zorunlu değişikliklere yol açan COVİD-19 pandemisinin etkilerinin azaldığı bu günlerde, yurtdışı ve yurtiçinde görev yapmakta olan meslektaşların bir araya gelerek bilgi ve tecrübelerinin aktarılmasının öneminden bahsetti. 

Kongrede bir ilk olarak katılımcıların kendilerine uygun kurs programı oluşturulması sağlanarak şu anda dünyanın önemli eğitim kurumlarında kullanılan simülatörler katılımcılar tarafından kullanıldı ve pratik uygulama eğitimleri yapıldı.