Türkiye’nin İlk Multidisipliner Pediatri Kongresi Çevrimiçi Gerçekleştirildi
25 Aralık 2020

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg


Büyüyen Çocuk Derneği tarafından Pediatrik Uzmanlık Akademisi Derneğinin (PUADER) katkıları ile organize edilen Türkiye’nin ilk multidisipliner Pediatri Kongresi olan “Sağlıklı Büyüyen Çocuk Kongresi” çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu ve Büyüyen Çocuk Derneği Başkanı Prof. Dr. Bumin N. Dündar’ın başkanlığında “Çocuk Sağlığında Tartışmalı Konular” temasıyla gerçekleştirilen kongre, Türkiye’nin en seçkin bilim insanlarından oluşan 112 konuşmacıyı 100 farklı oturumda buluşturdu. Öncesinde 8 farklı kursun yapıldığı  kongrede; tıp, hemşirelik, beslenme ve diyetetik, sosyal hizmetler, çocuk gelişimi ve fizyoterapi ve rehabilitasyon alanlarında çocuk sağlığı gönüllüleri çocuk sağlığının önemli konularını masaya yatırdı.

Kongrenin ilk günü, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın Covid-19 pandemisi ile ilgili açılış konferansı ile başladı. Ardından çocuklarda Covid-19,  bilim kurulu üyelerinin de yer aldığı oturumlarda  tüm yönleriyle tartışıldı.

Ülke çapında 900’den fazla katılımcının izlediği kongrede,  200’e yakın bildiri sunuldu.