Üroloji Kliniği’nde Bir İlk
26 Ekim 2020

  • DR.UYGAR DR.CEM (GÖZLÜKLÜ).jpg
  • 3.jpg
  • 2.jpg


Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, böbrek kanserli hastaların tedavisinde uygulanan laparoskopik retroperitoneal parsiyel nefrektomi (sırttan girerek kapalı yöntemle böbreğin korunarak sadece kanserli dokunun çıkarılması) operasyonu ilk kez gerçekleştirildi.  

Yan ağrısı şikayeti olan 47 yaşındaki kadın hasta, SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu sağ böbrekte 3 cm büyüklüğünde kanserli doku saptanan hastaya Üroloji Kliniği’nde ileri bir tedavi yöntemi olan laparoskopik retroperitoneal parsiyel nefrektomi tedavisi planlandı. Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey rehberliğinde Op. Dr. Uygar Miçooğulları ve Doç. Dr. Cem Yücel tarafından gerçekleştirilen operasyonla, hastanın kanserli dokusu böbreği korunarak alındı. Operasyonda ayrıca non iskemik teknik kullanılarak böbreğin kan akımını kesmeden, damarlarını bile kapatmaya gerek kalmadan operasyon gerçekleştirildi.

“Altın standart bir tedavi seçeneği”

Yapılan işlem hakkında bilgi veren Op. Dr. Uygar Miçooğulları; "7 cm veya daha küçük böbrek kanseri olan hastalarda böbreğin korunarak sadece kanserli dokunun çıkarıldığı parsiyel nefrektomi altın standart bir tedavi seçeneğidir. Teknik olarak laparoskopik retroperitoneal yöntemin kullanılmasının daha az kan kaybı, daha az hastanede kalış süresi, barsak komplikasyonlarının daha az rastlanması gibi faydaları olmaktadır" dedi. 

İşlemin önemini değerlendiren Dr. Miçooğulları "Retroperitoneal yaklaşımın böbrek damarlarına kolay ulaşım, barsaktan uzak kısa operasyon süresi, arka taraf kitlelere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Bu sayede hastalarda işe dönüş ve hastanede kalma süresi kısalmakta, yaşam kalitesi uzun dönemde oldukça iyi etkilenmektedir” diye konuştu. 

Doç. Dr. Cem Yücel ise  böbrek kanserli hastaların tedavisinde büyük avantajlar sağlayan laparoskopik retroperitoneal parsiyel nefrektomi operasyonunu kliniklerinde ilk kez gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.     

Tepecik Hastanesi’ Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu da  Tepecik Hastanesi’nin  tıptaki gelişmeleri  ve yenilikleri takip eden alanında uzman deneyimli hekimlere sahip olduğunu belirterek,  “Hastanemizde bir ilkin daha gerçekleştirilmesinden gurur duyuyoruz. Operasyonda emeği geçen hocalarımıza ve tüm ekibe teşekkür ediyorum” dedi.