Umut Efe Bebeğe 23 Nisan Hediyesi
04 Mayıs 2020

  • 3.JPG
  • 2.png
  • 1.jpeg


Bilecik'te daha önce 2 ağabeyini aynı hastalık nedeniyle kaybeden 20 aylık Umut Efe bebek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bir yaşıtından yapılan ince bağırsak nakliyle iki bayramı bir arada kutladı.

Selçuk ve Demet Ceylan çiftinin 2 yıl arayla doğan iki çocuğunu ince bağırsakta emilim kusuru yaratan doğumsal bir bağırsak yetmezliği hastalığından kaybetmelerinin ardından 2018 yılında oğulları Umut Efe Ceylan dünyaya geldi.

Doğumundan itibaren ishal hastalığı yaşayan Umut Efe'ye ailesi tarafından götürüldüğü Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doğumsal bağırsak yetmezliği hastalığı Mikrovillus İnklüzyon teşhisi kondu.

Eskişehir'deki 6 aylık tedavisinin ardından Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Umut Efe, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Maşallah Baran ve ekibi tarafından 14 ay boyunca serviste tedavi edildi.

23 Nisan’da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybeden 20 aylık bir bebeğin organlarının ailesi tarafından bağışlanmasının ardından yapılan tetkiklerde ince bağırsağının Umut Efe ile uygun olduğu belirlendi. 

Doktorlar, ince bağırsak bağışındaki azlık nedeniyle sağlığı her geçen gün kötüye giden Umut Efe'yi yaşama tutunmasını sağlamak için seferberlik ilan etti.

17 kişilik ameliyat ekibi, 23 Nisan günü bağışçıdan alınan 150 santimetre uzunluğundaki ince bağırsağı 8 saat süren ameliyatla Umut Efe bebeğe nakletti.

"Bebeğimizin sağlık durumu iyiyi gidiyor"

İKÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Maşallah Baran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Umut Efe’nin sağlığına kavuşması için ekibiyle 14 aydır mücadele ettiklerini, onun birçok kez yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen hep yaşama sıkı sıkıya tutunduğunu söyledi.

Umut Efe'yi sağlığına kavuşturacak olan ince bağırsağın bulunduğunu öğrendiğinde çok mutlu olduğunu belirten Baran, "Bebeğimizi 14 ay boyunca damardan besledik. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde böyle önemli bir organ naklini yapmak çok önemliydi. Tüm izolasyon koşullarını hassasiyetle takip ederek nakil ameliyatını gerçekleştirdik. Bebeğimiz yoğun bakım sürecinde tedavisi devam ediyor. Onu solunum cihazından ayırdık. Bebeğimizin sağlık durumu iyiyi gidiyor. En kısa sürede yeniden ağızdan beslenmeye başlayacak." dedi.

"23 Nisan'da bir çocuğa verilen en anlamlı hediye"

SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Nakli Merkezi'nde Böbrek ve İnce Bağırsak Nakli Sorumlu Hekim Doç. Dr. Cem Tuğmen de ince bağırsak naklinin Türkiye'de akredite edilen 4 merkezden biri olduklarının söyledi. 

Umut Efe bebeğe uygun organ bulunduğunda yanında ailesinin olmadığını anlatan Tuğmen, "Ameliyat için gerekli izinlerin bilgisayar ortamında alınmasının ardından hızlı bir şekilde nakil ameliyatına başladık. Ailenin İzmir'e gelmesi için idari makamlardan izin aldık." şeklinde konuştu. Tüm ebikin Umut Efe için seferber olduğunu dile getiren Tuğmen , şunları kaydetti: "Kovid-19 sürecinin başlamasının ardından bizim hastanemiz pandemi hastanesi oldu. Hastanemizin birçok servisinde Kovid-19'lu hastalar tedavi görüyor ama biz Umut Efe'nin nakil olacağını düşündüğümüz için ona hep steril bir ortamda tedavi ettik. Bebeğimizin bekleme şansı olmadığı ve ince bağırsak bağışının çocuklarda az olduğu için nakil ameliyatını gerçekleştirdik. Ben yaptığımız nakli bir melekten bir meleğe can aktarımı olduğunu düşünüyorum. Bebeğimizin, Ulu önder Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bu güzel günde en anlamlı hediyeyi aldığını düşünüyorum." Tuğmen ayrıca  kendilerinin bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan Türkiye'de ince bağırsak naklinin öncüsü  Tepecik Hastanesi'nden  emekli Op. Dr. Cezmi Karaca'yı da anarak teşekkürlerini iletti.

Anne Demet Ceylan ise bebekleri için uygun organın bulunduğunu öğrendiğinde mutlulukta ağladığını vurgularken, "Biz 2 bebeğimizi bu hastalık yüzünden kaybettik ama Umut Efe'nin kaderi onlar gibi olmadı. Çocuğumu sağlığına kavuşturan doktorlara çok teşekkür ederim. Oğlum onlar sayesinde hayatta." dedi.

Hastane başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu ise pediatrik yaş gruplarında ince bağırsak naklini yapan Türkiye'deki tek hastanenin kendilerini olduğunu, Umut Efe'nin Kovid-19 sürecinde hem organ bekleyenler hem de fedakarca çalışan sağlık görevlileri için moral kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.(AA)


Nakil ekibinin mesajı:
Sevgili Tepecik ailesi,Yaşamakta olduğumuz  COVİD 19 pandemi döneminde hepimizin içini ısıtacak bir haberimiz var. 23 Nisan 2020 Perşembe günü hastanemizde 19 aylık bir bebeğe ince bağırsak nakli gerçekleştirdi. Bilecik'te yaşayan ve daha önce iki çocuklarını mikrovillüs inklüzyon hastalığı nedeniyle yitiren Selçuk-Demet Ceylan çiftinin 20 aylık bebekleri Umut Efe, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşen organ nakli ile sağlıklı yaşama adım attı. Ondört ay gibi uzun br süredir Çocuk gastroenteroloji kliniğinde tedavisi devam eden ve bir yıldır organ bağışı bekleyen hastamıza müjdeli haber 23 Nisan sabahı geldi. Organ bağışı  Ege Üniversitesinde yoğun bakımda yatan iki yaşındaki bir melekten oldu. Hastamızın ince bağırsak nakli hastanemizden bir çok branşın desteği ile gerçekleştirildi.  Pandemi döneminde çalışanlarımız için bir moral vesilesi olan durum ise, hastamızın sağlık durumunun şu an iyi gitmesi. Tüm ekip olarak bir pandemi hastanesinde böyle komplike bir prosedürü gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu dönemde çalışmalarımızı destekleyen ve haklı gururu bizimle paylaşan sayın Başhekimimiz ve diğer yöneticilerimizin de emeğine sağlık. Uzun bir süredir (14 ay)  hiç taburcu edilmeden hastanede bakım ve tedavisi yapılan bebeğimize çıkan bu organ nakli şansını vermek onun için de en güzel 23 Nisan Çocuk Bayramı hediyesi oldu. Hastanın hastanede tedavilerini sürdüren  Çocuk Gastroenteroloji kliniği ekibi, Nakil Cerrahisi ekibi, Kalp Damar Cerrahisi ekibi, Çocuk Cerrahi ekibi,  nakil prosedürü sırasında  fedakarca çalışan Anestezi ekibi, Doku Tipi Laboratuvarı çalışanları, postoperatuvar bakımını üstlenen Çocuk Yoğun Bakımı hekim ve çalışanları ve diğer tüm çalışma arkadaşlarımız bu sürecin kahramanlarıdır.