Tepecik Hastanesi’nde Geriatri Polikliniği Hizmet Vermeye Başladı
07 Şubat 2020

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bornova  Onkoloji  Birimi’nde açılan  Geriatri Polikliniği’nde Uzm. Dr. Süleyman Emre Koçyiğit hasta kabulüne başladı.  65 yaş üstü bireylere  hizmet  veren poliklinik, kan şekeri, tansiyon, idrar kaçırma, uyku bozukluğu , depresyon, kas kitlesinde azalma, kırılganlık, gereksiz ilaç kullanımı, düşme ve demans  gibi yaşlılarda sık görülen önemli problemlere  yoğunlaşıyor. Birimde  4 gün poliklinik hizmeti verilirken,  haftada 1 gün de unutkanlık testleri yapılıyor. 

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Mustafa Kırlangıç “Geriatri insanların yaşlanma sorunları ve yaşlılık hastalıklarıyla ilgilenen dahiliyenin bir yan dalıdır. Geriatri yan dallar açısından önemli bir branş olduğundan ekip çalışmasına da ihtiyaç duyar. Geriatri uzmanları gerektiğinde hemşire, fizyoterapist, diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı ve  psikolog ile birlikte çalışırlar. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak insanlarda birtakım kimyasal ve metabolik değişimler olabilir. Geriatri Polikliniği de   bu amaçla 65 yaş üstündeki hastalarımıza hizmet vermek amacıyla açıldı. 65 yaş üstü sağlık problemleri olan hastalarımızı bu polikliniğe yönlendiriyoruz “dedi. 

Uzm. Dr. Süleyman Emre Koçyiğit ise “65 yaş ve üstünde olan ve zaten iç hastalıkları kapsamında olan hipertansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların yanı sıra osteoporoz, idrar ya da gaita kaçırma, yine bu yaş grubunda sık rastlanan unutkanlık şikâyetlerine neden olan bellek bozukluğu [yaşa bağlı unutkanlık ya da Alzheimer Hastalığı ve diğer demanslar (bunama)], depresyon, düşme, beslenme bozukluğu, bası (yatak) yaraları, çoklu ilaç kullanımı (polifarmasi) olanlar ve aşılama gibi koruyucu hekimlik için bilgilenme ve önleyici yaklaşımların uygulanması arzusunda olup “Başarılı Yaşlanma” sürecine dahil olmak isteyenler Geriatri Ünitemize başvurabilirler” dedi.