Hastanemizde 2019 Yılı Değerlendirme, 2020 Yılı Planlama Toplantıları Başladı
14 Ocak 2020


  • DSC_0038 1.jpg
  • DSC_0039.JPG
  • DSC_0044.JPG
  • DSC_0047.JPG

SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2019 yılı genel değerlendirme ve 2020 yılı planlama toplantıları Başhekim Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu başkanlığında başladı. Tüm meslek grupları ile gerçekleştirilecek olan toplantıların ilki, klinik eğitim ve idari sorumluları, sorumlu hekimler, profesörler, doçentler, başasistanlar ve yönetim ekibinin katılımıyla Dr. Nejat Aksu Konferans Salonu'nda yapıldı. 

Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geleneksel hale gelen yıllık genel değerlendirme toplantılarının Ocak ayı içerisinde tamamlanacağını belirtti. 2019 yılı içinde yapılanları ve 2020 yılı planlamalarını sunduğu konuşmasına önümüzdeki günlerde yapılacak olan Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi duyurusuyla başladı. Tepecik Hastanesi’nin ilkleri gerçekleştiren bir hastane olduğunu belirten Emiroğlu, Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi’nin de bir ilk olma özelliğini taşıdığını ve yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi. Başhekim Doç. Dr. Emiroğlu 1971 yılında SSK Hastanesi olarak kurulan Tepecik Hastanesi’nin ilerleyen dönemde Eğitim Araştırma Hastanesi hüviyetine kavuştuğunu, 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’na devrolduğunu, 2013 yılında ortak kullanım çerçevesinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalandığını, 2016 yılında ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi afiliasyonu ile üniversite hastanesi statüsü kazandığını aktardı. Hastanede 3970 sağlık çalışanı bulunduğunu ve bu sayının 1015’ini hekimlerin oluşturduğunu, toplam akademisyen sayısının ise 166 kişi olduğunu belirtti.

Bilimsel Etkinliklere Başhekimlik olarak destek veriyoruz…

2019 yılında Bilimsel toplantıların artarak devam ettiğini ifade eden Emiroğlu ”Tepecik Makale Günleri, Tübitak Projesi Hazırlama Teknikleri Eğitimi, Çin’den gelen uzmanlar tarafından Tiroid Nodüllerinde RF uygulama eğitimi bunlardan bazıları. 2016 yılında 39 kurs sempozyum vb. bilimsel etkinlik yapıldı. Akademik düzeyde 11 adet sertifikasyon kursu düzenlendi. Kütüphane yapıldı, Pubmed erişimi sağlandı. Tüm bilimsel etkinliklere başhekimlik olarak destek vermeye devam ediyoruz” dedi.

Tepecik Bilimsel Araştırmalar Koordinasyon Kurulu kurulduğunu hatırlatan Emiroğlu “Bu kurulda görev almak isteyen herkesi, bilimsel açıdan hastanemizin iklimini geliştirecek projelere katkıda bulunacak hocalarımızı bekliyoruz. Bu komisyon tarafından geçtiğimiz yıl Tepecik İstatistik Günleri adı altında 91 kişinin katılımıyla 6 modülden oluşan Temel İstatistik Kursu düzenlendi. Bu yıl içeresinde de İleri İstatistik Kursu düzenlenecek” diye konuştu.

Tepecik Onkoloji Gelişti…

Tepecik Onkoloji Birimi’nin geliştiğini ve yoğun talep gördüğünü belirten Emiroğlu, “Tepecik Onkoloji % 95 kapasiteye ulaştı. 6 ameliyathanenin bulunduğu birimde, bir yıl içerisinde toplam 2700 ameliyat yapıldı. Bunların büyük bir çoğunluğu onkolojik ameliyatlardır. Postop Yoğun Bakım, Jinekoloji Onkoloji, Cerrahi Onkoloji, Dahiliye Kliniği Onkoloji ve Anestezi Palyatif kliniği bulunuyor. İzmir’de ilk anestezi palyatif kiliniği Tepecik Onkoloji’de kuruldu. Hematoloji Onkoloji Kliniği’nin de açılması planlanıyor” dedi.

2019 yılında Tepecik Onkoloji’de Nükleer Tıp, Nöroloji içerisinde İnme Merkezi, 4. Basamak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, Karşıyaka Semt Polikliniği, Kuduz Merkezi, Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi’nin açıldığını ve karaciğer nakline başlandığını ve birçok birimde yenilemelerin yapıldığını ifade etti. Hastanede sosyal etkinliklerin de devam ettiğini belirten Emiroğlu, 2019 yılı içerisinde 28 adet sosyal aktivite yapıldığnı, Güler Yüzlü Hastane-Selam ve Saygı Projesi, Dumansız Hastane gibi projelerin hayata geçirildiğini, ayrıca spor etkinliklerinin de devam ettiğini belirtti. Hazırlanan Tepecik Kitabı’nın da önümüzdeki günlerde basım aşamasına geçeceğini paylaştı. Hastanenin finansal durumu hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Emiroğlu, hastanenin gelirinin her geçen gün arttığını, hasta ve çalışan memnuniyet oranlarının da yüksek olduğunu kaydetti.

Başhekim Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’nun 2020 yılı planlamalarını da aktardığı sunumun ardından, toplantıya katılanların değerlendirmeleri, görüş ve önerileri alındı.