Emzirme Danışmanlığı ve Relaktasyon Ünitesi
24 Ekim 2018

Toplumun ve onu oluşturan bireylerin, sağlıklı ve güçlü olarak yaşamasında ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında, mutlu, huzurlu ve güvence altında varlığını sürdürebilmesinde yeterli ve dengeli beslenme en temel koşullardan biridir. Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişmesi için ise ana koşuldur.  

         Bebek beslenmesinde ilk 6 ay anne sütü verilmesinin önemi bebeğin beslenme,  büyüme, gelişim ve hastalıklardan korunması için ideal içeriğe sahip olmasından kaynaklanır. Bu sebeplerle de birçok uluslar arası ve ulusal kuruluş 6 ayda tek başına anne sütü verilmesini ve uygun ek besinler ile birlikte olmak koşulu ile emzirmenin 2 yaşa veya daha ileri yaşlara kadar sürdürülmesi gereğini kabul etmiştir.

         Ancak, başarılı olarak emzirmeye başlamış anneler bile çoğu zaman doğumdan birkaç hafta sonra doğrudan ek mamaya başlamakta ve/veya emzirmeyi bırakmaktadırlar. Perinatal dönemden sonra kadınlara ve çocuklara sağlık hizmeti veren görevlilerin emzirmenin sürdürülmesi konusunda büyük sorumlulukları vardır.

        “Danışmanlık” bazı dillerde öneri kelimesi kapsamındadır. Genellikle öneri de, insanlara kendiniz ne yapmaları gerektiğini söylersiniz. Bir anneye danışmanlık yaptığınız da ise onun kendisi için en iyi karar vermesine yardım eder ve kendine güven kazanmasına da yardımcı olursunuz. Onu dinler ve ne hissettiğini anlamaya çalışırsınız.