Tarihçemiz
19 Mart 2018TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Tepecik EAH, ilk olarak 10 bin metrekara alan içinde şimdiki ismi Yenişehir olan semtte  500 yataklı  Sosyal Sigortalar Kurumu'na ait bir hastane olarak 6 Ekim 1971 tarihinde hizmet  açılmıştır.  İlk açıldığı yıllarda 6 cerrahi, 6 dahiliye, 1 üroloji, 1 ortopedi, 1 nisaiye uzmanı  ile hizmete başlamıştır. 1972 yılında 200 kadrolu yatağı ile Çocuk Hastanesi hizmete girmiştir.   1973 yılında Gastroenteroloji ve Beyin Cerrahi servisleri hizmet vermeye başlamış olup, 1974 yılında yoğun bakım servisi ayrı bir birim olarak kurulmuştur. Hastanenin fiziki gelişmesinin yanında 1976 yılında Eğitim ve Araştırma Hastanesi hüviyetine kavuşmuş, dahiliye ve cerrahi branşlarında asistan eğitimine başlanmıştır.

Şu anda 40.000 m2 alan üzerinde, yaklaşık 57.000 m2 kapalı alanda hizmet vermekte olan hastane, 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’na devredilmiştir. Deprem güçlendirme faaliyetleri sürecinde, 220 yataklı Çocuk Hastalıkları Klinikleri, 2.400 m2 alanda erişkin ve çocuk acilin yapılanması, 55 yataklı yoğun bakım ünitesi, 16 salonlu ameliyathane birimi, çocuk poliklinikleri, yeni patoloji laboratuvarı binası, bahçe peyzajı ve afet durumlarında da kullanılabilmek için çok amaçlı salon inşa edilmiştir. Eylül 2007 sonu itibariyle yaklaşık 3 bin metrekare alanda merkezi laboratuar oluşturulmuştur. Yaklaşık 3 bin metrekare alanda oluşturulan yeni merkezi görüntüleme üniteleri eklenmiş, Nükleer Tıp Bölümü cihazlarıyla birlikte yenilenmiştir.

2013'te poliklinik asansörleri, yeni sterilizasyon ünitesi ve cerrahi endoskopi ünitesi tamamlanmıştır.

1969 yılında S.S.K. Tepecik Doğum-Evi olarak İzmirlilere ve tüm Ege Bölgesi’ne hizmet vermeye başlayan eski adıyla Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 663 sayılı KHK ile 2012 yılında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlanmıştır.

2015 yılı Eylül ayı itabariyle hastanede başlatılan yenileme çalışmaları 2016 yılanda da devam etmiştir.  Bu kapsamda servisler, depolar, mutfak,  erişkin ve çocuk acil servis, Gastrıenteroloji Endoskopi Ünites, Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi  çatı, dış cephe, altyapı yenilenmiş, bahçe düzenlemesi yapılarak personel sosyal alanları iyileştirilmiştir.

ÜNİVERSİTE HASTANESİ STATÜSÜ

İstanbul'da kurulan Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlanan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2016 yılında Üniversite Hastanesi Statüsü kazanmıştır.

EK BİNA VE BAĞLI BİRİMLER

ÇİDEM

1951 yılından 2003 yılına kadar  Devlet Demiryolu Hastanesi olarak hizmet veren bina da 2004 yılında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine devredildikten 3 yıl sonra "Çocuk İşitme Değerlendirme ve Ergen Sağlığı Merkezi (ÇİDEM)  olarak hizmet vermektedir.

ÇEMATEM

Ege Bölgesi’nin ilk ÇEMATEM’i (Çocuk Ergen  Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) 2015 yılı Mayıs ayında, Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yerleşkesi içinde, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı 4 katlı bir binada  hizmet vermeye başladı. ÇEMATEM’de ağırlıklı olarak 18 yaş ve altı gençlerin bağımlılık yapıcı madde kullanımı ve ilişkili sorunlarına yönelik yatılı ve ayaktan tedavisi yapılmaktadır.

ÇAMDİBİ SEMT POLİKLİNİĞİ

İzmir’in Bornova İlçesi Çamdibi semtinde 1000 metrekarelik alanda  açılan Çamdibi Semt Polikliniği, 14 branşta poliklinik, röntgen ve laboratuvar hizmetleri ile bölge halkına hizmet vermektedir.

BORNOVA EK BİNA

Şifa Üniversite Hastanesi, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştiren darbe girişiminin ardından, 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince 23 Temmuz 2016 tarihinde kapatılmış ve sağlık hizmetinin Sağlık Bakanlığı tarafından sürdürülmesine karar verilmiştir.  Hastane, 25 Temmuz 2016 tarihinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne devredilmiştir.