Kısa Bağırsak Hastası Musa Yeniden Yemek Yiyebilecek
21 Mart 2022

  • Ekip1.jpg
  • DR.BARAN VE MUSA.jpeg
  • WhatsApp Image 2022-03-10 at 11.19.46.jpeg
  • YENIGUNIZMIR_20220319_3.jpeg
  • EKIP.jpeg

Bağırsak düğümlenmesi nedeniyle ince bağırsaklarının büyük bir  bölümü ameliyatla alındığı için sadece damar yoluyla beslenen 5 yaşındaki Muhammet Musa Bulduk, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gördüğü bir yıllık tedaviyle sağlığına kavuştu. Aylar  sonra yeniden  yemek yiyebilecek duruma gelen  ve hastaneden taburcu edilen Musa,  doktorlarının yaptığı pastalı kutlamayla evine uğurlandı.  

 

İzmir’in Aliağa ilçesinde yaşayan Nurgül ve Erhan Bulduk çiftinin çocukları Muhammet Musa Bulduk, bir yıl önce rahatsızlanması üzerine getirildiği  Tepecik Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği’nde bağırsak düğümlenmesi nedeniyle ameliyat edildi. Ameliyatta bağırsaklarının yüzde  80’ini kaybeden küçük çocuk,  sonrasında   bağırsaklarında gıda emilimi olmadığı için yalnızca damar yoluyla beslenmeye başladı. Bu süreçte Çocuk Gastroenteroloji Kliniği tarafından devralınarak tedavisine Çocuk İntestinal (Bağırsak) Yetmezlik ve Rehabilitasyon Servisi’nde  başlandı.  

 

Normal hayatına devam edebilecek

Muhammet’in tedavisini üstlenen Tepecik Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Maşallah Baran,  uyguladıkları tedavi ile Musa’nın bağırsağının adapte olduğunu ve normal hayatına devam edebileceğini söyledi.  Bağırsak adapte olmasaydı hasta için hayati risk ve   ince bağırsak nakli gerekeceğini belirten Prof. Dr. Baran   “Hastamızın doğumsal bir bağırsak problemi nedeniyle geçtiğimiz yıl bağırsak düğümlenmesi oluşmuş,  Hastanemizde Çocuk Cerrahisi Kliniği’nde ameliyat edilen hastamızın ince bağırsaklarının önemli bir kısmı alınması gerekmişti. Biz hastayı devraldık ve adaptasyon tedavisine başladık. Tedavi bir yıl kadar sürdü. Son bir ayda da adaptasyon sürecinin bir parçası olarak  evine gidip geldi. Hastamızın  tedavisi tamamlandı  TPN denilen damar yolundan verdiğimiz beslenme solüsyonlarını da  tamamen kestik. Hastamızı ağızdan beslenecek duruma getirerek taburcu ediyoruz.  Hepimiz çok mutluyuz. Emeği geçen tüm hocalarımıza ve  ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi. 

 

Tedavi süreci uzun 

Kısa bağırsak sendromunda adaptasyon  tedavisinin  uzun sürdüğünü belirten Baran  “Tedavi süreci uzun soluklu ve  sabır gerektiriyor aylar, bazen bir iki yıl sürebiliyor. Uyguladığımız tedavi tamamen bağırsağı adapte etmek üzerine kurulu. İlaç tedavileri ve  belli bazı beslenme sistemleri uygulayarak bağırsağı bu duruma alıştırıyoruz.  Ayrıca aileyi de beslenme ve yaşam biçimi konusunda eğitiyoruz.  Olası sorunlara karşı  hastalarımızı taburcu ettikten sonra da takip etmeye devam ediyoruz” dedi.

 

Türkiye’de tek merkez

Tepecik Eğitim ve Araştırma  Hastanesi’nin ince bağırsak yetmezliği ve nakli konusunda oldukça deneyimli bir hastane ve bu alanda tek merkez  olduğunu ifade eden Baran  “10 yılı aşkın süredir çocuk gastroenterologları olarak Organ Nakli Birimi ile birlikte bu hastaların tedavisi için çalışıyoruz.  İnce bağırsak yetmezliği ve kısa bağırsak  hastalarından çok başvuru almaktayız. Yoğun talebi karşılamak adına ve bu hastalara daha iyi hizmet verebilmek için  bir yıl önce hastane yönetimimizin desteği ile Bornova’daki ek binamızda  Çocuk İntestinal (Bağırsak) Yetmezlik ve Rehabilitasyon Servisi’ni açtık. Türkiye’nin her yerinden hasta alıyoruz. Şu anda servisimizde Batman, Sakarya ve  Diyarbakır, İstanbul gibi bir çok ilden  gelen hastalarımızın tedavileri devam ediyor. Son bir yıl içinde yatırdığımız ciddi kısa bağırsak sınıfına giren  hastalardan dördünü taburcu ettik. Bu da oldukça önemli bir başarı Bu hastaların kendi bağırsakları ile ince bağırsak nakli gerekmeden taburcu olmaları hasta açısından daha iyi sonuçlar doğuran bir durumdur.   Bu hastalarımızın da takiplerini İntestinal Yetmezlik Polikliniği’nde sürdürmekteyiz” 

şeklinde konuştu.