Hastanemiz Eczacılarından “Non-Steril Farmasötik Karışımlar – Oral Süspansiyon Hazırlama Rehberi”
16 Kasım 2021

  • 1.JPG
  • 2.jpg


SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin değerli eczacıları Elvan Gökmen, Seda Ermiş ve Aslı Çelebi ile İnvotek Sağlık Teknolojileri eczacısı Füsun Kolat’ın ortak çalışmaları ile hazırlanan “Non-Steril Farmasötik Karışımlar – Oral Süspansiyon Hazırlama Rehberi” Mayıs 2021 tarihinde hastane eczacılarının kullanımına sunuldu. Yazarlar kitabı, Hastanemiz Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’na sundular. 

Kitap Hakkında: Farmasötik karışımların hazırlanması, eczacılık tarihinin başlangıcından bu yana eczacıların temel becerisidir. Eczacılar ilaç kullanımının güvenliğinden ve etkinliğinden sorumludur. Eğer bulunuyorsa tedavide lisanslı ilaçlar kullanılır ve bu, kalite, güvenlik ve etkinlik için "altın standardı" temsil eder. Bununla birlikte, belirli bir hastanın veya hastaların klinik ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan lisanslı bir ilacın bulunmadığı durumlar vardır. Bu gibi durumlarda, eczacıların bir hasta için sınırlı miktarda ilacı hazırlaması gerekir.

Oral süspansiyonların hazırlanması; pediatrik ya da geriatrik hasta gruplarının tablet/kapsül yutma engeli ya da gerekli dozun bir tabletten daha küçük olması gibi durumlar sebebiyle genellikle bu gruba girer. Oral süspansiyon hazırlama, eczane uygulamalarının ayrılmaz bir parçasıdır ve sağlık hizmetlerinin sağlanabilmesi için gereklidir. Oral süspansiyonların hazırlanması, non-steril farmasötik karışım hazırlama ilkelerine göre gerçekleştirilmelidir. Bu ilkeleri belirlemek ve standartları oluşturmak amacıyla yazarlar, bu rehberin hazırlanmasında sadece güvenilir kaynaklar ve doğrulanmış referanslar kullanılmasına özen göstermişlerdir. Bu rehber, uluslararası sağlık otoritelerinin rehberleri, bilimsel makale ve yayın gibi çeşitli kaynakların editörler tarafından derlenmesi yoluyla hazırlanmıştır.