Kalp Hastası Minik Yavuz Selim Tepecik Hastanesi'nde Sağlığına Kavuştu
12 Mayıs 2020

  • DR ONUR IŞIK.JPG
  • BEBEK.JPG
  • 1.JPG


Manisa’da kalp hastalığı ile dünyaya gelen ve doğuştan kafa derisi olmayan  bir buçuk yaşındaki Yavuz Selim Argüç,  Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan kalp ameliyatının ardından  sağlığına kavuştu. Kalbindeki  rahatsızlık giderilen küçük çocuğun kafa derisi de iyileşmeye başladı. 

Manisa’da yaşayan Kadriye ve Selahattin Argüç çiftinin üçüncü çocukları Yavuz Selim, kafa derisindeki gelişim bozukluğu ve halk arasında Mor Çocuk Hastalığı olarak bilinen  kalp hastalığı ile dünyaya geldi.   Manisa’daki doktorlar tarafından tedavi altına alınan   Yavuz Selim bebek,  İstanbul’daki bir sağlık kuruluşuna yönlendirildi.  Tedavisi ve takibi süren   Yavuz Selim,   birkaç kez  kafa derisindeki kanama ve kalp hastalığına  bağlı oksijen eksikliği nedeniyle  şoka girince,   Sağlık Bakanlığı’nın  ambulans uçağı ile takibinin yapıldığı hastaneye ulaştırıldı.  Son olarak  kalbine stent takılan  minik Yavuz Selim’in durumu daha da kötüye gitmeye başladı. Doktorlar, Yavuz Selim’in kurtulması için son çarenin ameliyat olduğuna karar verdiler. Sağlık Bilimleri Üniversitesi  İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Cerrahisi Kliniği’ne yönlendiren küçük çocuk,  çocuk kalp cerrahisi umanları Doç. Dr. Onur Işık, Doç. Dr. Muhammet Akyüz ve anestezi uzmanı Dr. Meltem Çakmak başkanlığındaki ekip tarafından yapılan kalp ameliyatının  ardından sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu edildi. 

“Tüm riskleri göze aldık”

Ameliyat hakkında bilgi veren Doç. Dr. Işık küçük çocuğu yaşatabilmek için her türlü riski göze aldıklarını belirterek,  “Çocuğumuz bize geldikten sonra yaptığımız tetkiklerin ardından ameliyat gününü belirleyerek evine  gönderdik. Ameliyat günü geldiğinde ise ailenin  verdiği  telefon numarasından kendilerine ulaşamayınca ekip olarak seferber olduk.  Ailenin yaşadığı mahallenin muhtarının yardımıyla aileye ulaşıp  bebeğin hastaneye getirilmesini sağladık.. Kafa derisindeki problem nedeniyle   görüşünü aldığımız  Plastik Cerrahi uzmanı Çocuğun kafa kemiklerinin olduğunu,  ancak kafa derisinin olmadığını,  kalp ameliyatı olmadan da çocuğa herhangi bir işlem yapmalarının mümkün olmadığını  söyledi.  Ameliyatta kan sulandırıcı ilaçlar veriyoruz. Ameliyat esnasında herhangi bir kanamada   çok riskli bir durum oluşabilirdi. Ancak çocuğu yaşatabilmek için tüm riskleri göze alarak  önlemlerimizi aldıktan sonra ameliyatı gerçekleştirdik” dedi.

“Hayatanı kaybedebilirdi”

Ameliyat yapılmasaydı çocuğun hayatını kaybedebileceğini aktaran Doç. Dr. Işık, “Yavuz Selim’in    kalbindeki 1 cm çapındaki deliği kapattık,  akciğerlere giden damardaki darlığı giderdik ve biyolojik kapak taktık.  Ameliyattan sonra da kafasına günlük pansumanları yapıldı ve kafa derisi de düzelmeye başladı. Kalbindeki sorun çözüldüğü için kafa derisi  daha çabuk iyileşmeye başladı . Kanama olsa bile çocuk artık  şoka girmiyor.  Eğer bu ameliyatı gerçekleştirmeseydik bir kanama  daha geçirip hayatını kaybedebilirdi. Olağan üstü koşulların yaşandığı pandemi sürecinde  tüm risklere rağmen   bir çocuğumuzu daha sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ameliyatta emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma  teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Anne  Kadriye Argüç de çocuklarını sağlığına kavuşturan doktorlara ve tüm çalışanlara teşekkür ederek mutluluğunu dile getirdi.