"Kan Bağışı"na Kısa Film İle Dikkat Çektiler
28 Ekim 2019

  • 8.jpg
  • 5.JPG
  • 3.JPG
  • 1.jpg


Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi personelleri, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğrencileri ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile birlikte kan bağışını arttırmak ve farkındalık oluşturmak  için çektikleri ''Kırmızı Bilye'' adlı kısa film, Adana'da düzenlenen 4.Uluslararası Kan Film Festivali'nde finale kaldı. 

Filmin Yönetmenliğini İsmail Totur, Yönetmen Yardımcılığını Ezgi Esra Durğut, Görüntü Yönetmenliğini Melda Öztutgan, Oyuncu Yönetmenliğini Berkay Akdağ, Rejiyi Abdullah Said Yılmaz, Renk Düzenlemesini Onur Yüksel, Koordinatörlüğünü de Mihriban Tavaslı üstlendi. Filmin oyuncu kadrosunun çoğunluğunu İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi personellerinin çocukları oluşturdu.

Filmin yönetmenliğini üstlenen İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku Tipleme Laboratuvarı personellerinden İsmail Totur, bu filmin bir başlangıç olduğunu bir sonraki projelerinin organ nakli ile alakalı olacağını ve Uluslararası arenada yarışmalara katılacağını söyledi. Totur, ''Kan bağışı ve organ bağışı ülkemizin kanayan yaraları. Bu yüzden, 4.Uluslararası Kan Film Festivali'nde finalist olmaktan daha önemli olan bu kampanyada yer almış olmak. Festivalde farklı ülkelerden gelen katılımcılar ve talasemi, orak hücre anemisi ve lösemi hastaları ile aynı havayı paylaşmak çok özel bir duyguydu. Daha önce birçok festivalde ödüller aldım ancak bu festivalde finalist olmak bile konunun anlamlılığı açısından çok değerli. Hastaların, festivaldeki filmleri izlerken, yüzlerindeki heyecan ve tebessüm bana Arthur Ward'ın o ünlü sözünü hatırlattı; ''Sıcak bir gülümseme evrensel bir iyilik dilidir.'' Bizim için asıl ödül işte bu. Olaylara bakarken her zaman geniş perspektifte olabilmek de çok önemli. Çünkü, bir gün bizimde bir ünite kana ihtiyacımız olabilir. Bu yüzden bu film bir anda bütün insanlığı ilgilendiren bir film oluveriyor. Yakın bir zamanda da organ nakli farkındalığı için planladığımız Kalp Acısı adlı filmi çekmek istiyoruz. Uygun bütçeyi ve sponsorları bulabildiğimizde bu filmimizi çekip yarışmalara katılacağız. Biz ekip olarak insanlık için bu tarz projelerde yer almaya ömrümüzün sonuna kadar devam edeceğiz.'' dedi.  

Dokuz Eylül Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi Ezgi Esra Durğut, ''Kırmızı Bilye'ye başlarken aklımızda bir kişiye dahi olsa ulaşabilme fikri vardı. Bir farkındalık yaratmak, bir şekilde bir hayata dokunmak istemiştik ve bunu başardık. Bu projede yer almanın en güzel yanı da bu bence. Bir fark yaratmak.'' açıklamasını yaptı. Dokuz Eylül Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi ve filmin oyuncu yönetmeni Berkay Akdağ; ''Çocuklarla böyle bir projede çalışmak benim için çok zevkliydi. Hem onları sanatla buluşturmak, onları bilinçlendirmek hem de gelecekte yardımda bulunmalarına ön ayak olmak paha biçilemez bir duygu. Çocukların dünyayı daha iyi ya da daha kötü bir yer haline getirecekleri bir gerçek. Daha iyi bir yer haline getirmelerine yardım ettiğim için mutluyum. Umarım bir sonraki projemiz olan Kalp Acısı filmiyle daha çok insanın ruhuna dokunabilir, daha çok insanı organ bağışına yönlendirebiliriz'' açıklamasında bulundu. 

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyoloji ve Genetik A.D öğrencisi Abdullah Said Yılmaz,  ''Ülkemizde daha çok kan nakline ihtiyaç olduğunu belirterek “Biz de bu amaçla Kırmızı Bilye kısa filmi ile kan nakli sayısının arttırılmasında destekleyici rol aldığımızı düşünüyorum'' şeklinde konuştu. Filmin koordinatörlüğünü üstlenen Mihriban Tavaslı da  '' Kan nakline ihtiyacı olan hastalara ses olabilmek için bir araya geldik. Şimdi onlar diye söz ettiklerimizin, belki de bir gün en yakınlarımız olabileceğini anımsatmak istedik tüm insanlara. Her gün yanlarından bilinçsizce geçip gitmektense fırsat varken, geç olmadan onlara el uzatmanın gücünü çoğaltmak istedik" İfadelerini kullandı. Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi personelleri Fulya Gül, Cennet Şahin ve Ali Şahin ise çocuklarının bu filmde oynamalarından dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.