Aort Kapağındaki Yırtık Ameliyatsız Tedavi Edildi
28 Ekim 2019

Aort kapağı değiştirilen 64 yaşındaki hastanın yırtılan aort kapağı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 boyutlu eko yardımı ile gerçekleştirilen işlem ile ameliyatsız tedavi edildi.

Tepecik Hastanesi’nde İlk Kez Gerçekleştirildi…

Eskişehir’de yaşayan Meryem Demir’in 2 yıl önce aort darlığı nedeniyle ameliyatla aort kapağı değiştirildi. Son 2 ayda yeniden sağlık sorunları baş gösteren ve nefes almakta zorluk çeken Demir, kontrole gittiğinde değiştirilen kalp kapağında yırtık oluştuğunu öğrendi. Doktorlar hastaya tekrar ameliyat olması gerektiğini, ancak ameliyatın çok riskli olduğunu söylediler. Sağlığı günden güne bozulan ve neredeyse yatağa bağımlı hale gelen Meryem Demir, son olarak Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerin ardından Demir’in aort kapağındaki yırtık Doç. Dr. Barış Kılıçaslan, Doç. Dr. Öner Özdoğan, Uzm. Dr. Ali Kemal Çabuk ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Nezihi Barış tarafından oluşan ekip tarafından kasıktan kateter ile girilerek 3 boyutlu eko yardımı (vaskuler plak 3) ile ameliyata gerek kalmadan başarılı bir şekilde kapatıldı. Tepecik Hastanesi’nde ilk kez gerçekleştirilen işlemin ardından Demir, yeniden eski sağlığına kavuştu.

Ameliyat riskli olduğu için hayattan umudunu kestiğini ifade eden Meryem Demir, “Burada benimle çok ilgilendiler. Doktorlarıma ve çalışanlara çok teşekkür ediyorum, sayelerinde yeniden rahatça nefes almaya başladım” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Ameliyat Olamayan Hastalara Umut Oluyor…

Uygulamaya başladıkları yeni yöntemin ameliyat olamayan hastalara umut vaad ettiğini belirten Doç. Dr. Barış Kılıçaslan, “İleri derecede kansızlığı ve kalp yetmezliği bulguları mevut olan hastamız bize geldiğinde yaşam kalitesi çok düşüktü. Ameliyat yüksek riskli olduğu için kasıktan kateter ile girerek vaskuler plak 3 cihazıyla hiçbir cerrahi girişime gereksinim kalmadan aort kapağındaki yırtığı kapattık, ertesi günde hastamızı taburcu ettik” dedi.

7/24 Anjiyo Hizmeti…

Kardiyoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Öner Özdoğan da “Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde İzmir ve Ege Bölgesi’ne 24 saat anjiyo hizmeti veriyoruz. Bunun yanında ileri invaziv girişim gerektiren vakaların tedavisini başarıyla gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

  • 1.DR ÖNER, DR BARIŞ, HASTA DR ALİ KEMALJPG.JPG
  • 2.DR ALİ KEMAL, HASTA, DR BARIŞG.JPG
  • 3.HASTA VE EŞİJPG.JPG