Birim Tanıtımı
28 Nisan 2021Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  endokrinoloji ve metabolizma uzmanı olarak 3  
hekim çalışmaktadırEndokrin 1 polikliniği : poliklinikler binası B blok 2. kat 55 numara, endokrin 2 polikliniği 2.kat 57 numara, endokrin 3 polikliniği 1. kat 33 numaralı polikliniklerde hastalarını değerlendirmekte, hastanın yatırılarak izlenmesi gerektiğinde  ana bina İç Hastalıkları Servisi kullanılmaktadır.

Endokrinoloji veyaendokrin sistem iç salgı bezlerinin oluşturduğu bir sistemolarak tanımlanmaktadır.  İç Salgı bezleri hormon sentez ve salgısı yapan organlardır. Hormonlar vücudumuzdaki değişik aktiviteleri kontrol eder. Hormonların farklı tipleri, üreme, metabolizma, büyüme ve gelişmeyi kontrol eder. Hormonlar ayrıca çevremize verdiğimiz tepkiyi de kontrol eder ve vücudumuzun fonksiyonları için gerekli uygun miktarda enerji ve besini sağlamaya yardımcı olurlar. Endokrin sistemi oluşturan salgı bezleri, hipotalamus,hipofiz,tiroid, paratiroid, pankreas, yumurtalıklar (Kadında overler, erkekte testisler), böbreküstü bezi (yağ dokusu, endotel (damar iç duvarını döşeyen hücreler)dir.

Endokrinolog Kimdir? 
Endokrinolog endokrin sistem hastalıklarıyla uğraşan doktordur. Endokrinologlar salgı bezlerini etkileyen hastalıkların tanısını koyarlar. Genellikle karmaşık olan ve vücudumuzdaki birçok sistemi içeren hastalıkları nasıl tedavi edeceklerini bilirler. Endokrinologlar hormon dengesizliği ve problemlerine tanı koymak ve tedavi etmek için eğitim almışlardır. Birçok farklı durumla ilgilenirler: Diyabet, Tiroid hastalıkları, Metabolik bozukluklar, Hormonların fazla ya da az üretimi, Menopoz, Osteoporoz, Hipertansiyon, Yağ metabolizması ile ilgili hastalıklar, İnfertilite (Kısırlık), Büyüme geriliği (Boy kısalığı), Salgı bezlerinin tümörleri, Şişmanlık, Endokrinologlar ayrıca salgı bezlerinin nasıl çalıştığını değerlendirmek için bazı testler isteyebilirler.

En Sık Görülen Endokrin Hastalıkları ve Bozuklukları:
Diyabet, Tiroid Hastalıkları, Kemik Metabolizma Hastalıkları, Üreme (Kısırlık) bozuklukları, Obezite ve fazla kilo, Hipofiz Bezi bozuklukları, Hipertansiyon ve Lipit bozukluklarıdır.