Doç. Dr. Yasemin KILIÇ ÖZTÜRK
08 Şubat 2024


Özgeçmiş | Biography

Adı Soyadı : Doç. Dr. Yasemin KILIÇ ÖZTÜRK

Uzmanlık Alanları : Aile Hekimliği Uzmanı

İlköğretim ve Lise öğrenimini Kayseri’de tamamlayan Yasemin Kılıç Öztürk 1998 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Kayseri İncesu Devlet Hastanesi ve 112 Acil ambulans servisinde pratisyen hekim olarak görev yapmıştır. 2006-2009 yılları arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Aile Hekimliği alanında uzmanlık eğitimi alan Kılıç Öztürk İzmir Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi,  Konak 17 nolu 19 Mayıs Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve Urla 1 nolu Merkez ASM’de devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamıştır. 2013 yılı Mart ayından bu yana uzmanlık eğitimi aldığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği’nde Başasistan olarak görev yapmaktadır. Merkezin kuruluş tarihi olan 2013 Yılı Haziran ayından itibaren Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi’nde görevlendirilen Kılıç Öztürk, 2016 yılı Şubat ayından bu yana 32 yataklı Palyatif Bakım Merkezi Sorumlu Hekimi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Sağlık Hukuku alanında yüksek lisans düzeyinde eğitimi mevcuttur.

İtalya ve İspanya’daki Aile Hekimliği uygulamalarını gözlemlemek amacıyla Vasco da Gama Hareketi (VdGM) Avrupa Genç Aile Hekimleri organizasyonu desteği ile Konferans Öncesi Değişim (Preconference Exchange) programlarına katılarak ülkemizi uluslar arası platformda temsil etmiştir. Uluslar arası Birinci Basamak Palyatif Bakım Ağı (International Primary Palliative Care Network-IPPCN) ve Avrupa Palliative Bakım Derneği Temel Palyatif Bakım Çalışma Grubu (European Association of Palliative Care-EAPC Primary Palliative Care Taskforce) Türkiye temsilcisi ve yönetim kurulu üyesidir. Türkiye Aile Hekimliği Uzmanlık Derneği İzmir Şubesi ve Kanserle Dans Derneği Denetim Kurulu üyesidir.

Avrupa Palyatif Bakım Akademisi (European Palliative Care Academy) tarafından düzenlenen “2017-2019 Liderlik Kursu” için seçilen 20 Lider arasında yer alarak, eğitim bursu kazanan Doç. Dr. Yasemin Kılıç Öztürk;  “Yaşama günler katmak mümkün olmadığında, günlere yaşam katmaya çalışmak” felsefesiyle uluslar arası platformda çalışmalarına devam etmektedir. 

Aile Hekimliği, Yaşlı Sağlığı, Palyatif Bakım ve Evde Bakım, Destek evi, Tıbbi Vasiyet, Eğitici Eğitimi, Sağlıklı Yaş Alma konuları başta olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, forum ve çalıştayda düzenleme/bilimsel kurul üyesi, raportör ve davetli konuşmacı olarak görev almıştır. Kronik Hastalıklar, Geriatrik Hastalar, Palyatif Bakım ve Sağlık Hukuku konuları başta olmak üzere Aile Hekimliği Alanında ulusal kitap bölümü yazarlıkları, dergi hakemlikleri, pek çok farklı konuda poster ve sözlü bildirinin yanı sıra yaklaşık 40 tane ulusal ve uluslar arası yayını bulunmaktadır. 

Farklı yörelerin mutfaklarını deneyimlemek ve seyahat etmekten keyif alan Kılıç Öztürk; tiyatro ve olta balıkçılığı ile de aktif olarak ilgilenmektedir. Evli ve 17 yaşında bir erkek çocuk annesidir