Haberler

Tepecik´te "Simülasyon Günleri" Düzenlendi

12-13 Haziran 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde,Tıp alanındaki Simülasyonlu eğitimlerin yaygınlaştırılması,konu ile ilgili sağlık personellerindeki farkındalığın ve eğitimlerin kalitesinin artırılması amacı ile çeşitli kliniklerde gelişmiş bilgisayarlı maketler üzerinde eğitimler yapıldı.

            "Tepecik Simülasyon Günleri" adı altında, 6 farklı klinikte 20 farklı hasta senaryosu ile düzenlenen uygulamalı eğitimlere, uzman doktorlar, asistan hekimler, hemşire ve diğer sağlık personelleri olmak üzere toplam 147 sağlık personeli katıldı. Konunun uzmanları tarafından hazırlanan gerçek olaylardan hazırlanan senaryolara göre doğum, yenidoğan bebek, çocuk, erişkin hasta vetravmalı hasta maketleri üzerinde tıbbi müdahaleler, senaryolu temel ve ileri yaşam desteği uygulamaları ayrıca yatağa bağlı hastaların bakımı konularında eğitimler gerçekleştirildi.

Eğitimin birinci gününde gelişmiş maketlerin desteği ile erişkin acil serviste, araç kazası sonucu travma senaryosu,kalp krizine müdahale; çocuk acil serviste pediatrik ileri yaşam desteği, çocuk travma senaryoları, çocuklarda hava yolu ve damar yolu girişimleri;  gündüz hastanesi operasyon odasındauzaktan kumandalı bilgisayarlı maket üzerinde erişkin ileri yaşam desteği, defibrilasyon ve entübasyon uygulamaları; kadın doğum kliniğinde zor doğum manevraları; yeni doğan bebeklerde canlandırma, hava yolu damar yolu girişimleri;  palyatif servisinde maket üzerinde yatağa bağlı hastaların bakımı; bahçede aniden gerçekleşen kalp krizine çevreden yetişenlerin ilk müdahalesi ve maket üzerinde kalp masajı uygulaması yapıldı.

Eğitimin ikinci günündekonferans salonunda düzenlenen bilimsel toplantıda,  yapılan eğitimlerin video görüntüleri izlendikten sonra, Başhekim Yardımcısı Dr. Turhan Sofuoğlu, "Dünya'da ve Türkiye'de Medikal Simülasyon Merkezleri " konulu bir sunum yaptı. Daha sonra yapılan panel de, Uzm. Hemşire Ayşen Özel“Tepecik Eğitim ve Simülasyon Merkezi (TESİM) ve Eğitimler”, Doç. Dr. Nimet Şenoğlu“Erişkin İleri Yaşam Desteği ve Simülasyon”, Doç. Dr. Murat Anıl“Pediatri Asistan Eğitiminde Simülasyonun Yeri”, ve Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut“Cerrahide Medikal Simülasyon” konularında sunumlar yaptılar. Konferans sırasında sahnede maket üzerinde simülasyonlu eğitim uygulaması gerçekleştirildi. Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut “ Dünyada Tıp alanında gelişmeler olurken eğitimlerinde teknolojik olarak son derece gelişmiş maketler üzerinde yapılması bir ihtiyaç haline geldi. Bakanlığımız ve bağlı olduğumuz Sağlık Bilimleri Üniversitesi bu konuda yakında önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Biz de yaklaşık 6 aydır bu alandaki gelişmelere ayak uydurmak için simülasyon maketlerİ üzerinde senaryolu eğitimlere ağırlık veriyoruz. Bu eğitimlerin tüm kliniklerde yaygınlaştırılması ve çalışanlarımız arasında farkındalığın artırılması için bu organizasyonu yaptık.  Emeği geçenlere teşekkür ediyorum “ dedi. Toplantının son bölümünde, eğitimler sırasında yapılan yarışmalarda derece alan hekimlere, destekleyen kuruluşlara ve eğitimcilere Hastane Yöneticisi tarafından teşekkür belgeleri verildi.

Haber Listesine Geri Dön

  © 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.