Eğitim

Doç. Dr. Nejat Aksu Sempozyumla Anıldı

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr Nejat Aksu, düzenlenen sempozyum ile anıldı. TEAH ve Ege Üniversitesi işbirliği ile "Nejat'ın Rüyası Gastroenterolojiden Nefrolojiye, Nefrolojiden Gastrtoenterolojiye -Olgularla Konsültasyon Kültürü (Karaciğer, Bağırsaklar ve Üriner Sistemin Ego Savaşları)" başlığı ile  düzenlenen sempozyum, Ege Üniversitesi Muhittin Erel Amfisi'nde  gerçekleştirildi.

TEAH ile  Ege Üniversitesi'nin yanısıra  Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin de  dahil olduğu sempozyum Nejat Aksu'nun yaşamını anlatan sinevizyon gösterimi ile başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr Sema Aydoğdu " Nejat Aksu'nun dinamizmine ve problemleri çözmedeki hızına uygun bir şekilde bu organizasyon gerçekleştirmek istiyoruz. Gastroenteroloji ve nefrolojide önemli konulara değinileceği bu sempozyumun tüm meslektaşlarıma özellikle meslekteki yeni arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum"dedi.

Başkanlığını Prof. Dr Sema Aydoğdu, Prof. Dr. Sevgi Mir, Prof. Dr Belde Kasap Demir, Doç. Dr. Erkin Serdaroğlu'nun yaptığı sempozyumun ilk oturumunda "Fulminal Karaciğer Yetmezliği ve Nefroloji", "Kronik İshal Böbrek Hastalığı ile Karışabilir mi?" Bir Viral Enfeksiyonun Karaciğer  ve Böbreğe Yaptıkları"," Hipoalbuminemi Her zaman Böbrek Hastalığına İşaret Eder mi?"  konularına değinildi. Sık sık Nejat Aksu'nun problemleri bilimsel saygınlık ve verimlilik zemininde çözme amacının hatırlatıldığı, karşılıklı bilgi alış verişine dayanan bir kültürün önemli olduğunun vurgulandığı sempozyum soru cevap şeklinde devam etti.

Öğleden sonra düzenlenen ve başkanlığını Prof. Dr Sema Aydoğdu, Prof. Dr Sevgi Mir, Prof Dr Belde Kasap Demir, Doç. Dr Erkin Serdaroğlu'nun yaptığı ikinci oturumda ise  "Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonlarının İhmal Edilen Gerekçesi" , "Ig A Nefropatisinin Malabsorpsiyonla İlişkisi", "Böbrek Yetmezliğin Karaciğer Üzerinden Tedavisi" konuları interaktif bir tartışma zemininde ele alındı

Verimli geçen sempozyum Nejat Aksu'nun tekrar anılmasının ardından sonra sona erdi.

 

Eğitim Sayfasına Geri Dön

  © 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.