Eğitim

Diyabet Okulu Açıldı

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çocuk ve erişkin diyabetli bireyleri diyabet ve insulin tedavisi hakkında bilgilendirmek, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı kazandırmak, ve diyabetin kısa ve uzun dönem komplikasyonlarını önlemek için gerekli becerileri kazandırmaya yönelik eğitimlerin verileceği diyabet okulunun açılışı yapıldı.

Açılışa İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, doktorlar, hemşireler, tedavi gören diyabet hastaları ve yakınları katıldı

İzmir Kuzey Sekreterliği Diyabet ve Obezite Genel Koordinatörü aynı zamanda TEAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Bumin Nuri Dündar yaptığı konuşmada Diyabetin bir hastalık değil yaşam şekli olduğunu ve diyabetle iyi geçinilmediği takdirde çok önemli sağlık sorunlara yol açabilen bir hastalık olduğunu belirterek “Diyabette eğitim tedavinin en önemli basmaklarından birini oluşturuyor. Normal yaşamda diyabet ile arkadaş gibi olmamız gerekiyor. Beslenme egzersiz ve ilaç kullanımı gibi konuları çocuk yada erişkin bir diyabetlinin öğrenmesi gerekiyor. Bunun içinde diyabetlilere eğitim verilmesi gerekiyor.Diyabet tedavisinin yapıldığı merkezlerde diyabet eğitimleri veriliyor. Diyabet okulu ile de bu eğitimlerin daha sistematik hale getirilmesi amaçlanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın ve hastane yönetiminin diyabete verdiği önem nedeniyle önemli gelişmeler yaşandı. Hastanemiz bünyesinde de ilk kez diyabet okulu açıyoruz, katkısı olan herkese teşekkür ederim” dedi.

İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç Dr. Ahmet Emin Erbaycu da “Kuzey Sekreterliği bünyesindeki hastanelerde geçtiğimiz yıl 8 buçuk milyon hasta muayenesi yapıldı. Bu sayının içinde diyabet çok önemli bir yer tutuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu mali bütçesinin dörtte birini diyabete ayırıyor, bu harcamanın yüzde 75 i ise diyabetin komplikasyonlarına ayrılıyor. Bu tarz okulların farkındalığı arttırarak maliyetlerin ve hasta mağduriyetlerinin önüne geçeceğini düşünüyorum, Bu nedenle böyle bir okulun açılışına vesile olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza da verimli bir okul olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra diyabet eğitim hemşiresi Mine Uymaz Diyabet Okulunun işleyişi ve eğitim içeriği hakkında bilgi verdi. Programda Diyabet hastaları da söz alarak Diyabet ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Daha sonra Endokrin Uzmanı Dr. Mustafa Demirpençe, Diyabet Okulunda ilk dersi anlattı.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açılan Diyabet Okulunda, A Blok zemin kattaki eğitim odasında Perşembe günleri 10:00-12:00 saatleri arasında 10 ile 15 kişiden oluşan gruplara; endokrin uzmanı, diyabet hemşireleri, beslenme uzmanları ve fizyoterapistler tarafından diyabetin oluşum mekanizması, diyabette beslenme, insülin ve kan şekerini düzenleyici ilaçların kullanımı, fziksel aktivite, egzersiz, komplikasyonlar ve diyabetle yaşam konuları anlatılacak. 6 hafta sürecek eğitimin sonunda katılımcılara sertifika verilecek.

Eğitim Sayfasına Geri Dön

  © 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.