Sosyal Etkinlikler

TEPECİK KADIN DOĞUM’DA GEBELERE “HAMİLE YOGASI”

TEPECİK KADIN DOĞUM’DA GEBELERE “HAMİLE YOGASI”
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gebelerin mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci yaşamasına yönelik eğitimlerin verildiği Gebe okulunda anne adayları 
 “Hamile Yogası” ile rahatlıyor.

İzmir Kuzey KHB Genel Sekreterliği Kültür Sanat Birimi ve Gebe Okulu çalışanlarının desteği ile yoga eğitmeni Dilek Bulultlar tarafından düzenlenen etkinlikte anne adayları gevşeme egzersizleri, nefes çalışmaları ve meditasyon ile duygusal ve ruhsal olarak rahatlıyor. Derin gevşeme egzersizlerinin hamilelikte yaşanan aşırı yorgunluğa iyi geldiğini, anne adayının endişe ve korku gibi duygularla baş etmesine yardımcı olduğunu belirten Dilek Bulutlar “Hamile yogası derslerinde gebe; fiziksel olarak hareket ederken, derin gevşeme, ses mudralar ve nefes çalışmalarına adapte olurken değişen fiziksel şartlara alışmaya başlar. Nefes çalışmaları canlılığı arttırırken, hamilelikle birlikte gelen duygusal ve ruhsal değişim sürecine adapte olmasına destek verir. Yogik pelvis taban egzersizleri bu bölgedeki kasların toplanmasında ve esnemesinde doğumda ve doğum sonrasında iyileşme süresini destekler. Kendisi ve bebeği için en iyisini isteyen anne adayı yoga ile sezgilerini ve içindeki öğretmeni dinlemeye başlıyor ve kolay bir doğum mümkün oluyor” dedi.

Gebe Okulu eğitimcisi Ebe Mehtap Er de gebelik ve doğum sürecinde anne adaylarının fiziksel ve psikolojik olarak bir değişim yaşadığını belirterek “Zor ve bir o kadar da güzel bir süreç olan gebelik sürecinde anne adayları kendileri ve bebekleri ile ilgili bazı konularda endişe yaşayabiliyorlar . Gebe okulumuzda gebelik, doğum, doğum sonrası dönem, bebek bakımı, bebek beslenmesi, bebek banyosu ve anneliği kapsayan birçok konu ile ilgili anne adaylarına eğitim vererek endişelerini azaltıyor ve doğuma hazırlıyoruz” dedi.

 

Etkinlik Sayfasına Geri Dön

  © 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.