Sosyal Etkinlikler

ACİL SERVİSLERDE MÜZİK YAYINI

Ege Bölgesinin en yoğun acil servislerinden birisi olan  ve günlük ortalama 1200 acil hastanın başvurduğu SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin ve Çocuk Acil Servislerinde, 24 saat müzik yayınına başlandı.
Hasta ve çalışan memnuniyetini artırmak için Acil servislerin günümüz koşullarına uygun olarak yenilenmesinin ardından müzik yayınına da başlandı.  Hastane yönetimi ve acil servis çalışanlarıyla ortak karar verilerek başlatılan  müzik yayını uygulaması  ile acil servislerde    daha  stressiz ve  pozitif bir ortam oluşturuldu. Uygulama, çalışanlar, hasta ve hasta yakınları tarafından beğeniyle karşılandı.  
Çocuk Acil Serviste her sabah müzik yayını ile güne başladıklarını belirten Çocuk Acil Eğitim sorumlusu Doç. Dr. Murat Anıl
“Acil servisler hastanelerde  derhal müdahale edilmesi gereken hastaların başvurduğu birimler. Bizim gerek erişkin, gerekse çocuk acil servislerimiz Türkiye’nin  en yoğun acil servislerindendir. 24 saat kesintisiz hizmet verilen acil servislerde  çalışma koşullarına bağlı olarak çalışanlarımızın stresi artabiliyor.  Hastane yönetimimiz   daha stressiz bir ortam oluşturmak ve çalışanlarımızın daha pozitif olmalarını  ve üretkenliklerini artırmak amacıyla müzik yayını uygulamasını başlattı. Bizde sabahları sevgi çemberi oluşturup nöbetten çıkanlara teşekkür ederek, iyi dileklerle güne başlıyoruz.   Çalışanlarımızın bu süreçte daha keyifli olduklarını, hastalarımızın ve hasta yakınlarının da memnun  olduklarını gözlemledik” dedi. 
 Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut da "Acil servisler doğaları gereği insanların çok gergin oldukları, kendilerini huzursuz hissettikleri yerler. Bu sebeple bu alanların, tedavi ve bekleme bölgelerinin huzurlu bir ortam haline getirilmesi gerekli. Bu sebeple görsel iyileştirmeler yapmıştık. Şimdi de müzikten yardım alıyoruz. Özellikle largo ritminde ( çok ağır ) müziklerin insanlarda stresi azalttığı yönünde bilimsel bulgular da mevcut. Umarım hastalarımız ve çalışanlarımız da memnun kalmıştır " dedi.
Etkinlik Sayfasına Geri Dön

  © 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.