Sosyal Etkinlikler

TEPECİK HASTANESİ´NDE CAM MOZAİK SERGİSİ AÇILDI

Karşıyaka İlçe Halk Eğitim Merkezi Öğretmeni Ayşe Azak ve öğrencilerinin cam mozaik sergisi, kursiyer Mukaddes Saka koordinatörlüğünde Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açıldı.

Taş parçaları yerine renkli cam parçalarından figürlerin oluşturulması tekniği ile yapılan ve malzemenin hazırlanması ve uygulanmasının zorluğuna rağmen ortaya çıkan göz alıcı eserler, 21-24 Kasım tarihleri arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sergilenecek.

Eserleri ile tedavi gören hastalara umut olmak istediklerini belirten Öğretmen Ayşe Azak, sergiyi öğretmenler gününe denk getirerek, öğretmenlerine de teşekkür etmek istediklerini ifade etti.

Serginin açılışında konuşan Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut “Sergiye konu olan cam mozaik sanatının binlerce yıllık tarihi bulunuyor. Cam bildiğimiz kadarıyla en az 6 bin yıllık bir geçmişe sahip. Cam mozaik özellikle antik dönemden beri Anadoluda yapılagelen sanat dallarından birisi. Karşıyaka İlçe Halk Eğitim Merkezi bu sanat dalına yönelik bir kurs düzenliyor. Bu kursun sanat eserlerini sergilemek için bizi tercih ettiler, kendilerine teşekkür ediyorum. Biz özellikle sanat ile hastanenin buluşmasını çok önemsiyoruz. Çünkü sanat hayatımızı güzelleştiren çok önemli bir uğraş. Hastanemize insanlar sıkıntıları ve acılarıyla geliyorlar. Hastalarımızın küçük bir an için bile olsa sanata yönelik farklı güzellikleri görmeleri bizim için çok önemli. Sanat hastaların morali açısından pozitif bir etki yarattığı gibi, aynı zamanda hepimizin bilgisinin ve görgüsünün de artmasını sağlıyor. Bundan dolayı hastanelerin bir sergi alanı gibi kullanılmasını doğru buluyor ve destekliyorum. Bu vesileyle başta değerli sanatçılarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra öğretmen Ayşe Azak ve kursiyerler hastanenin yenilenen logosunun yer aldığı cam mozaik tabloyu hastane yöneticisine hediye ettiler. Prof. Akbulut da öğretmen ve kursiyerlere teşekkür belgesi takdim etti.

 

 

Etkinlik Sayfasına Geri Dön

  © 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.